Veterinární ordinace MVDr. Libuše Štorková Dobříš
Krytí:
Stáří fenky:
Ideální věk pro první krytí se liší u jednotlivých plemen. Obecně platí, že malá plemena psů dospívají dříve a velká později. Také u primitivních plemen psů je dospívání pomalejší. Pro první krytí je ideální věk kolem 2 let. Při krytí příliš mladé feny je při porodu větší riziko komplikací, protože porodní cesty jsou ještě úzké a nevyvinuté a březost je pro ještě vyvíjející se fenu velkou zátěží, která může zanechat trvalé následky. Horní věková hranice pro krytí se obecně pohybuje kolem 8 let, ale opět záleží na plemeni a zdravotním stavu feny. Nejrychleji stárnou velká plemena psů a nejpomaleji plemena střední velikosti.
Zdravotní stav:
Kryta by měla být jen 100% zdravá fena s normálním a pravidelným pohlavním cyklem. Před krytím by měl její zdravotní stav zkontrolovat veterinář. Není vhodné krýt feny s nadváhou, je u nich vyšší pravděpodobnost výskytu problémů při porodu.
Fena by měla být před krytím odčervená a očkovaná. Očkování se provádí ještě před začátkem hárání při kterém zamýšlíte fenu nakrýt. Tak zajistíte, že štěňata dostanou od matky dostatek protilátek. V rizikových podmínkách, nebo pokud už je fena nakrytá a na očkování jste zapomněli, lze použít specielní inaktivovanou vakcínu pro březí feny. Tato vakcína se aplikuje 14 dní před porodem.
Nikdy nenechávejte březí fenu očkovat běžnou vakcínou, ta by mohla poškodit vyvíjející se plody!!!
Odčervení feny se provádí před krytím, v polovině březosti a pak vždy když odčervujete štěňata. Je nutné použít léčivo určené pro březí feny, ne všechna léčiva jsou vhodná a bezpečná.
Kdy připouštět:
Stanovení správné doby pro připouštění pouze podle zevních příznaků říje je v některých případech velmi obtížné. Délka i projevy hárání se u jednotlivých fen mohou velmi výrazně lišit a u některých fen jsou příznaky říje takřka nerozpoznatelné.
Metoda krytí 10. a 12. den hárání je úspěšná u fen, které mají zcela průměrný cyklus. Další pomůckou je začínat krytí až se výtok změní z krvavého na výtok připomínající konzistencí masovou vodu.
Důležitým příznakem vhodné doby pro krytí je také svolnost feny k páření a její atraktivita pro psy. Pokud je to možné, doporučuje se obden překrývat dokud jsou fena i pes svolní.
Upřesnění správné doby krytí umožňuje vaginální stěr a jeho cytologické vyšetření. Nelze tak přesně určit správnou dobu krytí, ale vypovídá o fázi cyklu ve které se fena nachází.
Nejpřesnější a nejspolehlivější metodou k určení správné doby krytí je stanovení hladiny hormonu progesteronu v krvi feny. Podle jeho hodnoty lze přesně určit vhodný den pro krytí už s několikadenním předstihem, což je důležité hlavně pokud má fena slabé zevní příznaky říje, nebo pokud se za psem musí jet daleko. U nás v ordinaci provádíme toto vyšetření na počkání vlastním analyzátorem.
Březost:
Potvrzení březosti:
Zjištění březosti je u fen možné pomocí ultrazvuku už od 21. dne po posledním krytí. Určení počtu štěňat pomocí ultrazvuku je nepřesné a pouze orientační. Přesnější počet štěňat se dá zjistit až po 55. dni březosti na RTG snímku, když už jsou viditelné kostry plodů. U trpasličích plemen psů dochází k osifikaci koster později, proto ani na RTG snímku nemusí být počet plodů jasně patrný. U početných vrhů je někdy obtížné počet přesně stanovit.
Krmení:
Během prvních týdnů březosti nejsou nároky feny nijak zvýšené. Teprve od 5. týdne březosti začínají nároky na výživu stoupat, hlavně co se týče energie. V této době fenu postupně převeďte na kvalitní granule s vyšším obsahem energie (pro březí a kojící feny, nebo pro psy v zátěži, štěněčí granule jsou méně vhodné). Změna musí být postupná jako při každé změně v krmení. Od 5. týdne zvyšujeme krmnou dávku každý týden asi o 10% a postupně fenu zvykáme na krmení víckrát denně, aby byla schopna větší krmnou dávku přijmout. Mezi 3. a 6. týdnem březosti může fena trpět nechutenstvím, které způsobuje rozpínání dělohy. Krmení jí ochuťte a krmte několikrát denně.
V období březosti zásadně nepřidáváme žádné zdroje minerálů, hlavně vápníku (minerální doplňky, mléčné výrobky) !!! Tím by si organismus zvykl na vysoký obsah minerálů v krmivu a nebyl by je schopen v období laktace vstřebat ze střeva. Tím by se zvýšilo riziko vzniku poporodní eklampsie na kterou jsou náchylná hlavně trpasličí plemena psů.
Zátěž:
Březí fena může chodit na dlouhé klidné procházky hlavně zpočátku březosti, postupně jejich délku zkracujte podle kondice feny. Vyvarujte se hlavně skoků a jiných prudkých pohybů. Mírný pohyb je velice vhodný až do porodu, aby se fena udržela v kondici a měla dostatečné svalstvo na samotný porod. Vyvarujte se však přehřátí v letních měsících.
Porod:
Porodní bedna:
Nejméně 14 dní před plánovaným porodem (délka březosti u fen je průměrně 63 dní a může být až o týden kratší nebo delší) připravte fence porodní bednu. Nejvhodnější je dřevěná či plastová s podélnými lištami proti zalehnutí štěňat fenou. Výšku stěn volíme tak, aby přes ně fena pohodlně přelezla a štěňata odtud nemohla vylézt. U malých plemen lze použít i dostatečně velkou papírovou krabici, nebo textilní pelíšek. Na dno bedny připravte nepromokavé podložky, nebo igelit překrytý dekou nebo prostěradlem. Fena si musí zvyknout na šustění igelitu, aby se ho pak nebála a nerušilo ji. Bednu umístěte na klidné a teplé místo. Pozor na umístění v blízkosti okna, aby do bedny nepražilo část dne sluníčko. První dny štěňata většinou potřebují i zahřívací dečku, infralampu nebo alespoň pravidelně obměňovaný termofor. Dečka nesmí zabírat celou plochu bedny, aby měla štěňata možnost z ní slézt a regulovat si tak teplotu.
Příznaky porodu:
Průměrná délka březosti u fen je 63 dní, ale může být až o týden kratší či delší, podle plemene a počtu štěňat ve vrhu.
Ke konci březosti se zvětšuje mléčná žláza a tvoří se v ní první sekret. První kapky se po zmáčknutí bradavek objevují zhruba týden před porodem. Asi 24h před porodem už je ve vemíncích hotové mlezivo.
Poměrně spolehlivě se blížící porod pozná podle poklesu teploty u feny. Nejlépe je tedy měřit feně týden před termínem 2x denně teplotu. Měřit by se měla vždy ve stejnou denní dobu, protože teplota během dne kolísá. Asi 24h před porodem teplota postupně klesne asi o jeden stupeň.
Před porodem je fena neklidná, nemá chuť k žrádlu, připravuje si pelíšek, hrabe, někdy vyžaduje přítomnost chovatele.
Příprava na porod:
Do porodní bedny dejte vyprané a přežehlené prostěradlo nebo papírové podložky a na očištění a osušení štěňat si připravte vyprané a přežehlené plíny nebo utěrky.
Na podvazování pupeční šňůry budete potřebovat obyčejnou silnější nit, nůžky a dezinfekci (nejlépe Betadina).
Připravte elektrickou dečku, nebo termofor s teplou vodou (lze nahradit plastovou lahví obalenou ručníkem). Pokud chcete štěňata označit, tak si připravte barevné stužky, nebo barvu na značení zvířat.
Mějte po ruce váhu, pro kontrolu porodní hmotnosti a další pravidelné vážení štěňátek. je důležité kontrolovat, zda se všechna napila a přibírají.
K telefonu si připravte telefonní číslo Vašeho veterináře, pro případ komplikací.
Vlastní porod :
Fena většinou zvládne porod sama a Vás bude potřebovat jen jako psychickou oporu. V průběhu porodu by měla být fena co nejvíce v klidu (ticho, žádní cizí lidé, zvyknutá na porodní bednu), při stresu se vyplavuje adrenalin, který působí proti oxytocinu způsobujícímu děložní stahy a může porod dokonce i zastavit.
Prvním příznakem první porodní fáze bývá ve většině případů odtok první plodové vody. Ta je slámově zbarvená a řídká. Pak se začnou objevovat stahy, které jsou postupně častější a silnější a fenka zapojuje celé břišní svalstvo. Tato fáze porodu může trvat 1-6 hodin. Pokud intenzivní stahy trvají 2 hodiny a nic se neděje, volejte veterináře. Jak štěně prochází porodními cestami praskají jeho plodové obaly a vytéká plodová voda. Plodové vody jsou dva druhy, první řídká, žlutavá co vypadá jako moč a druhá vazká, zbarvená do zelena. Do 30 minut po výtoku zelenavé plodové vody by se mělo objevit štěně. Pokud se tak nestane, volejte veterináře.
Štěně se může rodit ještě v plodových obalech a normální poloha je napřed hlavičkou (60%) i zadečkem (40%). Pokud z feny vyjde štěně ještě v plodovém vaku, fena ho většinou sama protrhne a štěně očistí, pokud to neudělá, očistěte štěně sami, hlavně hlavu a tlamičku. Placenta vychází po každém štěněti, nebo jich pak vychází několik na jednou. Pečlivě je počítejte, jestli souhlasí s počtem štěňat. Nenechte fenu sežrat více jak dvě placenty, látky v nich vyvolávají zácpu.
Každé narozené štěně zkontrolujte, očistěte mu tlamičku a nos, zdezinfikujte pupek a přiložte ho k matce. Pokud je pupeční šňůra příliš dlouhá, podvažte ji asi 1 cm od bříška a ustřihněte, někdy jí ukousne fena sama. Pokud štěně nedýchá, nebo dýchá slabě, pečlivě mu očistěte nozdry a tlamičku (i vevnitř) a silně mu masírujte hrudník. Pokud vdechlo plodovou vodu, vezmete ho do obou rukou hlavičkou dolů a prudkým obloukovitým pohybem z něj vodu vyklepte.
Po ošetření a očištění štěňat fenou je přiložte ke strukům, aby se napila mleziva. Sání štěněte uvolňuje další oxytocin potřebný k pokračování porodu.
Mezi jednotlivými štěňaty mohou být až 2 hodinové přestávky, během nichž se může fena např. dojít napít nebo vyčůrat. Troška pohybu a vyvenčení může porodu velmi pomoci, ale mějte fenu stále pod kontrolou, aby neporodila další štěně nepozorovaně venku při venčení.
Po skončení porodu přestanou stahy, fena se zklidní, věnuje se štěňatům, dojde se napít a vyvenčit. Některé feny nemají po porodu chuť k žrádlu. Zkontrolujte zda všechna štěňata přijmula mlezivo a mají sací reflex a zvažte je.
Poporodní kontrola:
Pokud porod proběhl v pořádku, doporučuji druhý den kontrolu feny u veterináře. Ten ultrazvukem, nebo rentgenem zjistí, jestli v děloze nezůstalo štěně, nebo zadržená placenta. A vyšetří fenu jestli je v pořádku.
Štěňata by měl veterinář vyšetřit na vrozené vady, hlavně u plemen u kterých se často vyskytují (boxer, buldog, jorkshierský teriér ...). U plemen u kterých se kupírují ocásky nebo odstraňují paspárky, je třeba tento zákrok provést do 5 dnů stáří. U starších štěňat není možné tento zákrok provést bez sedace! Při přepravě štěňat dejte pozor na podchlazení a zranění.
Štěňata každý den važte, jejich přibírání na váze je nejlepším ukazatelem jejich zdraví a toho, že fena má dostatek mléka.
Odčervení a očkování štěňat:
První odčervení štěňat se provádí ve 2 týdnech. Nejvhodnější jsou odčervovací pasty a suspenze pro štěňata. Odčervení opakujte ve 4, 6 a 8 týdnech. Se štěňaty vždy odčervěte i fenu, pokud máte doma více zvířat, odčervěte alespoň jednou všechna. Pak štěně odčervujte pravidelně každý měsíc až do stáří jednoho roku.
První očkování se provádí ve věku 7-8 týdnů. Očkování už v šestém týdnu se provádí jen rizikových chovech, kde jsou problémy s průjmy u štěňat. Příliš brzké očkování u normálního zdravého štěněte protilátky nejen že nevytvoří, ale naopak zničí protilátky mateřské, které má štěně od feny a z mleziva.
Pokud si nejste jisti, nebo se potřebujete na něco zeptat,
neváhejte a zavolejte nám na tel: 318 542 338 nebo napište email: storkova.vet@volny.cz